اطلاعات جالب در مورد کرتین وال

اطلاعات جالب در مورد کرتین وال

فهرست مطالب

معمولا افراد در اولین بررسی در مورد یک ساختمان اولین چیزی که توجهشان را جلب می‌کند نمای ساختمان است. معمولا نمای ساختمان نشان دهنده میزان ارزش و سرمایه ساختمان است بنابراین زیبا و نوسازی بنای بیرونی ساختمان بسیار اهمیت دارد. امروزه انواع نمای ساختمان وجود دارد که برای ساخت آن‌ها از نمای سنگی، نمای آجری، رنگ نما و شیشه استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین نماهای ساختمان که نمای کرتین وال است صحبت کنیم بنابراین اگر شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید در مورد کرتین وال اطلاعاتی به دست آورید پیشنهاد می‌کنم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال که به نمای لامل نیز معروف است یکی از انواع سبک‌های جدید نمای ساختمان است که دارای ساختاری خود ایستا است. ساختار خود ایستا به این معنا است که وزن شیشه‌ها بر روی سازه و شاسی کشی اجرا شده می‌افتد و ساختمان هیچ وزن اضافه‌ای را تحمل نمی‌کند. درواقع نمای کرتین وال (curtainwall) یکی از انواع نماهای شیشه‌ای ساختمان محسوب می‌شود که از مزیت‌های آن می‌شود به خود ایستا بودن و سبک بودن ان اشاره کرد.

سبک بودن این نما از ویژگی‌های خوب آن به‌حساب می‌آید و علت اینکه از ساختمان اصلی جدا است، وجود پروفیل‌های عمودی و افقی آلومینیومی است که آن را جدا نگه می‌دارد. کراتین وال به زبان ما به معنی پرده است. در واقع این نما مانند یک پرده اما بسیار محکم روی ساختمان قرار گرفته است.

انواع لامل

 1. کرتین وال – لامل فولادی: این مدل لامل از جنس فولاد است این نوع لامل به علت وزن زیاد دارای خاصیت عایق بندی پایینی استو برای نمای ساختمان کرتین وال مناسب نمی‌باشد.
 2. کرتین وال – لامل چوبی: این مدل از لامل همان طور که از نام آن پیدا است از جنس چوب است. این نوع لامل به علت اینکه در گذر زمان دچار خوردگی می‌شود مناسب کرتین وال نیست.
 3. کرتین وال – لامل آلومینیوم: این مدل لامل از جنس آلومینیوم است و جزو بهترین نوع برای استفاده در نمای کرتین وال است و در اکثر پروژه‌های نصب نمای کرتین وال استفاده می‌شود.

ویژگی‌های نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال دارای ویژگی‌های مثبت زیادی می‌باشد که از ویژگی‌های آن می‌توان به عایق صدا، عایق حرارتی، رطوبت، زیبایی، درن بودن و ایمنی بالا اشاره کرد. از دیگر ویژگی‌های این نما می‌توان به سبک و مقاوم بودن آن در برابر برخی حوادث مانند زلزله اشاره کرد.

مزایای استفاده از نمای کرتین وال

نمای مدرن و جذاب لامل دارای مزیت‌های بسیاری است که در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

 1. خود ایستا بودن و مانع شدن از تحمل وزن اضافی بر ساختمان
 2. استفاده از کرتین وال زیبایی و جذابیت زیادی به نمای ساختمان می‌دهد.
 3. سیستم کرتین وال به دلیل مقاومت بالا در اکثر شرایط آب و هوایی استفاده می‌شود.
 4. ایمنی و مقاومت بالا در برابر زلزله
 5. مقامت در برابر باد و اثرات فشار باد بر ساختمان
 6. دارای عایق حرارتی
 7. دارای عایق صوتی
 8. دارای عایق رطوبت
 9. بسیار زیبا و مدرن
 10. دارای سرعت اجرایی بالا
 11. نور بیشتری وارد فضای ساختمان می‌شود.
 12. انرژی کمتری مصرف می‌شود.
 13. بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه در مقابل سایر نماها

تفاوت نمای کرتین وال با سایر نماها

تفاوت نمای کرتین وال با سایر نماها

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم نمای کرتین وال به‌گونه‌ای طراحی شده است که وزنش را ساختمان اصلی تحمل نکند و این وزن روی لامل‌ها و یا شاسی کش‌ها بیفتد؛ درنتیجه بدنه ساختمان هیچ بار اضافی تحمل نمی‌کند. به‌علاوه فشار حاصل از طوفان، باد و باران توسط لامل‌ها کنترل می‌شود. درواقع باید گفت نمای کرتین وال یک نمای کاملاً جدا از ساختمان اصلی است. اما نماهای دیگر این‌گونه نیستند. آن‌ها بر روی خود ساختمان اصلی سوار می‌شوند و به همین دلیل ساختمان باید وزن نما را نیز تحمل کند. اگر بخواهیم به‌طور خلاصه به تفاوت‌های نمای کرتین وال با سایر نماها بپردازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نمای کرتین وال دارای یک ساختار مستقل و کاملا مجزا می‌باشد.
 2. این نما از استحکام و پایداری بسیار بالایی برخوردار است.
 3. این نماها دارای ساختار خود ایستا هستند.

ساختار نمای کرتین وال چیست؟

ساختار نمای لامل یا کرتین وال همان طور که از نامش پیدا است از شاسی و لامل تشکیل شده است که روی آن با شیشه پوشش داده می‌شود. به بیان دیگر لامل، سازه آلومینیومی است که شیشه‌ها بر روی آن نصب می‌شود. البته ذکر این نکته لازم است که لامل‌ها نیز با توجه به طراحی و کاربری که دارن دارای انواع مختلف لامل‌های آلومینیومی، لامل‌های چوبی و لامل‌های فولاد هستند.

روش‌های اجرای نمای کرتین وال

روش‌های اجرای نمای کرتین وال

کرتین وال به دو روش استیک و یونیتایزد نصب می‌شود که در این قسمت از مطلب به طور کامل در ارتباط با نصب کرتین وال با این دو روش را به شما آموزش می‌دهیم.

روش استیک (Stick)

در روش استیک مراحل نصب و ساخت نمای کرتین وال در خود محل پروژه انجام می‌گیرد و بعد انجام محاسبات فنی پروفیل‌های آلومینیومی به محل پروژه ساختمانی حمل و نصب و ساخته می‌شود. ایجاد و نصب کرتین وال در این روش مناسب ساختمان‌های معمولی اداریو تجاری است و معمولا به دلیل نصب و ساخت کرتین وال در محل پروژه هزینه پایین‌تری نیز صرف می‌گردد.

روش یونیتایزد (Unitized)

در روش یونیتایزد سات و نصب نمای کرتین وال به شکل یکپارچه اما با قطعات جداگانه شکل می‌گیرد. در این روش عکس روش استیک تمامی مراحل ساخت و قطعات و فریم‌های نمای کرتین وال در کارخانه انجام می‌گیرد و حتی در همان کارخانه شیشه‌ها نصب می‌شود و بعد از آن به محل پروژه حمل و برده می‌شود.  این روس  بر عکس روش استیک هزینه بالایی دارد اما دارای مزایایی از جمله سرعت بالا در نصب ایمنی و استحکام بالاتر است و بیشتر برای نمای برج‌ها از این روش استفاده می‌شود.

نکات مهم در هنگام نصب و اجرای نمای شیشه‌ای کرتین وال

در هنگام نصب و اجرای کرتین وال باید به نکات زیر دقت کنید تا بتوانید نمای ساختمانی اصولی و با کیفیت را طراحی کنید.

 1. عایق بندی مناسب: درواقع عملکرد حرارتی نمای شیشه‌ای کرتین وال بسیار بستگی به کیفیت و جنس لامل‌های آلومینیومی و جنس شیشه‌ها و عایق بندی‌ها دارد و اگر موارد گفته شده با کیفیت باشد و و توسط افراد با مهارت و با تجربه نصب آن صورت بگیردبسیار از اتلاف انرژی جلوگیری می‌شود.
 2. حفظ امنیت و ایمنی: برای ایمنی بیشتر نمای ساختمان (کرتین وال) بهتر است از دود بند بین شکاف‌ها استفاده کنید. نکته دیگری که در افزایش ایمنی نمای کرتین وال کمک می‌کند استفاده از شیشه‌های لمینیت و یا سکوریت به خصوص در طبقه‌های بالایی ساختمان است که در صورت شکسته شدن خطرات آسیب رسانی کمتری را ایجاد می‌کند.
 3. استحکام و دوام بالا: برای حفظ استحکام و دوام بالا برای نمای شیشه‌ای کرتین وال استفاده از شیشه‌ها، واشرها و عایق بندی‌های با کیفیت تاثیر بسیاری دارد تا با گذشت زمان سریع خراب نشود اگر این موارد رعایت شود و همچنین افراد با تجربه به نصب نمای کرتین وال بپردازند این نوع نما از استحکام و دوام بالایی برخوردار خواهد بود.
 4. تعمیر و نگهداری نمای شیشه‌ای کترین وال: این به این معنا است که باید طراحی و ساخت نمای مرتین وال طوری انجام شود که امکان تعمیر مجدد وجود داشته باشد. این مورد نیز با کمک یک متخصص امکان پذیر است.

نحوه محاسبه نمای کرتین وال

قیمت تمام شده نمای کرتین وال به عوامل متعددی مانند کیفیت لامل‌های آلومینیومی، جنس و کیفیت شیشه‌ها، روش رنگ آمیزی، نوع و کیفیت واشرها و عایق بندی‌ها وابسته است بنابراین باید با توجه به نوع پروژه و لوازم مصرفی هزینه را حساب کرد.

جمع بندی

در این مطلب در مورد کرتین وال صحبت کردیم و دانستیم که نمای کرتین وال یکی از نماهای شیشه‌ای ساختمان است و این نما به دلیل مزایای بسیاری که دارد مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. از مزایای این نوع از نمای ساختمان می‌توان به زیبایی و جذاب بودن، سبک و مقاوم بودن، خود ایستا بودن و… اشاره کرد. اگر شما نیز قصد دارید از نمای کرتین وال برای ساختمان خود استفاده کنید پیشنهاد ما به شما شرکت ارزان دُر است که در زمینه خدمات ساختمانی به شکل تخصصی به شما کمک می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
به بالای صفحه بردن
Call Now Buttonمشاوره رایگان