اهمیت کامپوزیت نمای ساختمان چیست؟

اهمیت کامپوزیت نمای ساختمان چیست؟

فهرست مطالب

یکی از مدرن‌ترین نماهای ساختمانی در سال‌های اخیر که قطعا نام آن به‌گوش شما رسیده‌است؛ کامپوزیت است. نمای کامپوزیت یا آلومینیومی، نمایی زیبا و در عین حال سبک است که امروزه در بسیاری از ساختمان‌ها، به‌خصوص ساختمان‌های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.در این مقاله ابتدا به توضیحی در‌خصوص نمای کامپوزیت در ساختمان‌ها و ویژگی‌های آن می‌پردازیم، سپس اهمیت استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان و انواع آن را بررسی می‌کنیم. پس با سایت ارزان در برای انتخاب بهترین نمای کامپوزیت ساختمان، همراه باشید.

نمای کامپوزیت در ساختمان چیست؟

آلومینیوم کامپوزیت ازجمله مواد و ترکیبات جدید ساختمانی است با جنسی از پلی‌اتلین که با لایه‌های آلوینیومی و یک لایه پلاستیک پلی‌اورتان پرس شده، پوشیده شده‌است. به دلیل انعلاف پذیریه این ترکیب، قابلیت شکل پذیریه آن نیز بالاست و کاربردهای فراوانی دارد. ازجمله کاربرد‌های این ترکیب استفاده در نمای ساختمان هاست. برای توضیحات بیشتر و آشنایی با اهمیت کاربرد نمای کامپوزیت در ساختمان‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

جنس و‌نحوه‌ی ساخت نمای کامپوزیت ساختمان

ورقه‌های کامپوزیت آلومینیوم ساختمان از لایه‌های آلمینیومی با ضخامت حدود ۳ تا ۵ میلیمتر، یک لایه از پلی‌اتلین تشکیل شده که پس از پرس کردن این لایه‌ها یک پوشش دیگر روی آن قرار می‌گیرد. بسته به تولیدکننده‌ی کامپوزیت نمای ساختمان، لایه‌های بعدی می‌توانند متغیر باشند و همچنین کیفیت این ترکیب نیز متفاوت باشد.

برای انتخاب بهترین نمای کامپوزیت ساختمانی با ما سایت ارزان در ارتباط باشید.

اهمیت استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان

اهمیت استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان

نما به معنای ظاهر و آنچه که در نگاه اول در معرض دید بیننده قرار می‌گیرد است. کامپوزیت نمای ساختمان اولین وجهی از ساختمان است که به چشم بینندگان می‌خورد و قطعا تاثیر به‌سزایی در جذب افراد بیننده دارد چرا که نمای بیرونی به نوعی وضعیت داخلی ساختمان و ساکنین آن را شرح داده و معرفی می‌کند. به‌علاوه نمای هر ساختمان جدا از جنبه‌ی خصوصی مربوط به مالکین آن، یک جنبه‌ی عمومی هم داشته و در زیبایی کوچه و خیابان و نمای کلی شهر تاثیرگذار است. با این توضیحات اهمیت نمای ساختمان از جنبه‌ی خصوصی و عمومی قابل درک است.

یک معمار ساختمانی علاوه بر زیبایی طراحی نمای ساختمان باید به این نکته توجه داشته باشد که طراحی انجام شده متناسب با کاربری آن ساختمان باشد. همچنین باید متریال مورد مصرف را نیز براساس ویژگی‌ها و کاربرد هر ساختمان انتخاب کند.

همانطور‌که در مطالب بالا ذکر شد، نمای کامپوزیت ساختمان به‌دلیل انعطاف پذیری و تنوع در نحوه‌ی ترکیب آن در لایه‌های بیرونی قابلیت استفاده در بسیاری از ساختمان‌ها با کاربرد‌های متفاوت در موقیعیت‌های جغرافیایی و آب و هوایی مختلف را دارد.

در سطح شهر برای ساخت نمای ساختمان‌ها از متریال متفاوتی استفاده می‌شود. موادی مثل سنگ، شیشه، سیمان و … اما در چند سال اخیر ورقه‌های آلمینیوم کامپوزیت رواج بیشتری داشته چرا که این متریال در وهله‌ی اول در تمامی سطح کشور قابل دسترسی است و هزینه‌ی ساخت و نصب آن در نمای ساختمان نسبت به نماهای سنگی و شیشه کمتر است. از سوی دیگر ساخت نمای ساخت از کامپوزیت آلومینیومی سرعت ساخت و ساز را بالا برده و در دنیای امروز که سرعت حرف اول را در تمامی تولیدات می‌زند، استفاده از این متریال طرفداران بسیاری پیدا کرده است .به‌علاوه کامپوزیت در نمای ساختمان به دلیل ترکیب مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، ماندگاری بالاتری نسبت به سایر نماها دارد. از طرفی در دنیای معماری مدرن توجه به مقاومت ساختمان در برابر حوادث طبیعی اهمیت فراوانی پیدا کرده و یک ساختمان خوب علاوه بر زیبایی می‌بایست مقاومت بالایی نیز داشته باشد. کامپوزیت آلمینیومی علاوه‌بر زیبایی در برابر زلزله و آتش‌سوزی بسیار مقاوم است و این ویژگی نیز یکی از دلایل محبوبیت این ترکیب برای نماهای ساختمان‌های جدید است.

برای اطلاع از انواع کامپوزیت نمای ساختمان در شرایط آب و هوایی متفاوت در ادامه‌ی این مقاله با سایت ارزان در همراه باشید.

انواع مختلف کامپوزیت نمای ساختمان

همانطورکه اشاره شد کامپوزیت آلومینیومی از چند لایه‌ی پرس شده بر روی یکدیگر ساخته می‌شود و لایه‌هایی که در آخرین سطح ترکیب قرار می‌گیرد ممکن از است از مواد متفاوتی تشکیل شده باشد.

آلمینیوم کامپوزیت پنل معمولی 

این نوع از کامپوزیت، ساده ترین نوع کامپوزیت آلمینیومی است و از لایه‌های اصلی که ورقه‌های آلمینیومی و لایه‌ای پلاستیکی است تشکیل شده. به دلیل به‌کار نبردن لایه‌های فرعی، قیمت این نوع از کامپوزیت در مقایسه با سایر انواع آن پایین تر است. این نوع از کاپوزیت قابل استفاده در محل‌هایی با آب و‌هوای گرم و خشک مثل شهرهای یزد، اصفهان و…، همچنین قابل استفاده در مناطقی با آب و هوای سرد خشک مثل تبریز، اردبیل و همدان است.

یا توجه به ویژگی های ذکر شده در این نوع، در کلان شهر‌هایی مثل تهران، اصفهان، شیراز و سایر شهر‌هایی که میزان مواد آلاینده و گرد و غبار در هوا بالاست، استفاده از این آلمینیوم کامپوزیت در نمای ساختمان طرفداران بسیاری دارد.

آلومینیوم کامپوزیت پنل نانو 

این نوع از کامپوزیت نسبت به انواع دیگر از ویژگی‌های بهتری برخوردار است که برای ساخت آن از تکنولوژی نانو استفاده می شود. استفاده از این تکنولوژی، مقاومت نما را در مقابل حوادثی از جمله آتش‌سوزی بسیار بالا می‌برد. به علاوه این نوع از کامپوزیت خاصیت ضدآلایندگی دارد به این معنا که در برابر مواد اسیدی و قلیایی موجود در اطراف مقاومت بالایی دارد و همچنین دارای خاصیت خود‌تمیزکنی نیز می باشد.

یا توجه به ویژگی های ذکر شده در این نوع، در کلان شهرهایی مثل تهران، اصفهان، شیراز و سایر شهر‌هایی که میزان مواد آلاینده و گرد و غبار در هوا بالاست، استفاده از این آلمینیوم کامپوزیت در نمای ساختمان طرفداران بسیاری دارد.

کامپوزیت رنگی و طرح چوب و سنگ

این نوع از کامپوزیت در رنگ لایه‌ی سطحی کامپوزیت با سایر انواع آن متفاوت است. در ساخت آلمینیوم کامپوزیت رنگی از رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی مثل طرح چوب و سنگ استفاده می‌شود که باعث زیبایی و تنوع در نمای ساختمان خواهد شد.

نمای کامپوزیت ضد باکتری 

این ترکیب بیشتر در مکان‌هایی که کنترل باکتری و میکروب اهمیت دارد مثل مراکز پزشکی، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها استفاده می شود.

براساس مطالب ذکر شده اهمیت کامپوزیت نمای ساختمان به دلیل تاثیر بر نمای شهری و همچنین اهمیت در مواقع بروز حوادثی مثل زلزله و آتش سوزی در سازه‌های ساختمانی مشخص شد. پس برای آگاهی بیشتر در این زمینه با سایت ارزان در و کارشناسان ما درارتباط باشید.

سخن پایانی

امروزه نما و فضای بیرونی ساختمان‌ها بسیار اهمیت دارد و هر روزه شاهد متریال و مدل‌های جدیدی در نمای ساختمان‌ها هستیم. کامپوزیت، یکی از جدیدترین نماهای ساختمان است که طرح و اجرای صحیح آن می‌تواند جلوه‌ی ساختمان‌ها را دوچندان کند. چنان‌چه در زمینه‌ی نمای ساختمان و نصب و طراحی انواع درب‌های اتوماتیک و خدمات دیگر ساختمانی، سؤالی دارید، کارشناسان شرکت ارزان دُر پاسخ‌گوی تمامی سؤالات شما خواهند بود و شما را در اجرای پروژه‌های مدنظرتان، یاری خواهند کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
به بالای صفحه بردن
Call Now Buttonمشاوره رایگان