مزایای پرده برقی چیست؟

مزایای پرده برقی چیست؟

فهرست مطالب

پرده‌های برقی یکی از موارد کاربرد تکنولوژی در جهت سهولت زندگی انسان‌هاست که در جهت هوشمندسازی فضای خانه و محل کار طراحی شده است. همان‌طور که از اسم پرده برقی مشخص است، این نوع پرده‌ها از طریق موتور الکتریکی جابه‌جا می‌شوند و به این ترتیب تنها با فشردن دکمه‌ی ریموت می‌توان به باز و بسته کردن و تنظیم کردن میزان باز بودن آن، پرداخت. دقت کنید که این نوع پرده‌ها ظاهر به‌خصوصی ندارند و تنها مکانیزم و نحوه‌ی حرکت‌شان با پرده‌های عادی متفاوت است، در واقع با تجهیز کردن پرده‌ی عادی‌تان به موتور الکتریکی و تجهیزات مکانیکی لازم، قادر خواهید بود تا همان پارچه و پرده را تبدیل به پرده برقی کنید.

طی این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی پرده برقی و نحوه‌ی عملکرد آن، شما را با مزیت‌ها و محدودیت‌های پرده‌های برقی آشنا کنیم تا یاری دهنده‌ی شما در زمینه‌ی خرید این وسایل باشیم.

انواع پرده برقی

پرده‌های برقی بر اساس عمودی یا افقی بودن حرکت، به دو دسته‌ی پرده‌ی برقی بالارو (شید) و پرده‌ی برقی کنار رو تقسیم می‌شوند. که هر کدام از تجهیزات و مکانیزم متفاوتی برای حرکت پرده استفاده می‌کنند.

در پرده‌های برقی بالارو که به‌صورت عمودی باز و بسته می‌شوند؛ موتور در درون یک رول یا قوطی تعبیه شده که حرکت موتور سبب چرخش رول مذکور و در نتیجه جمع شدن پرده به دور رول و یا باز شدن آن، خواهد شد. در واقع سیستم این نوع پرده‌ها و نحوه‌ی باز و بسته شدن‌شان دقیقا به‌مانند کرکره‌های برقی پارکنیگ‌ها و مغازه‌هاست. مدل پرده‌ برقی بالارو، جهت عملکرد صحیح رول شدن، باید بدون چین و مسطح باشد. از این مدل پرده‌ها بیشتر در دفاتر، هتل‌ها، ادارات و یا آشپزخانه‌‌ها استفاده می‌شود. نکته‌ای که در مورد پرده برقی بالارو حائز اهمیت است این است که به‌خاطر اینکه وزن پرده به‌طور کامل روی موتور است، قدرت موتور باید با وزن پارچه‌ی پرده‌ی انتخابی هم‌خوانی داشته باشد.

ظاهر پرده‌های برقی کنار رو دقیقا به‌مانند پرده‌هایی است که در تمامی خانه‌ها دیده‌ایم، پرده‌هایی با چین‌های فراوان که می‌توان آن‌ها را با کشیدن از کنار یا از طریق کرکره‌های نخی، باز و بسته کرد. مکانیزم حرکتی پرده‌های برقی کناررو به این‌صورت است که موتور آن‌ها را در کنار ریل نصب می‌کنند، ریل این پرده‌ها به‌همان حالت میله پرده‌های سنتی است ولی با این تفاوت که درون ریل تسمه‌هایی تعبیه شده که به موتور متصل است و با حرکت تسمه، پرده باز و بسته می‌شود.

مزایای پرده برقی

مزایای پرده برقی

تا به اینجای کار راجع به انواع پرده برقی و نحوه‌ی عملکردشان، به‌طور کامل توضیح داده‌ایم؛ اما برگردیم به موضوع اصلی مقاله و اینکه پرده‌های برقی چه مزایایی دارند و چه امکاناتی برای صاحبان خود فراهم می‌کنند.

سهولت و راحتی استفاده

تغییرات شدت نور خورشید در طول روز و وضعیت متفاوت آن در روزهای مختلف، و البته میزان نیاز به نور در اوقات مختلف، ایجاب می‌کند که هر روزه چندین مرتبه پرده‌ها را جابه‌جا نمایید؛ طبیعتا انجام این کار از طریق ریموت کنترل و در حالی‌که به انجام کارهای خود مشغول هستید، بسیار راحت‌تر از این است که این کار را به صورت دستی انجام دهید. ضمن اینکه گاهاً به‌خاطر محل نصب پرده‌ها در پشت وسایل مختلف، دسترسی ساده به آن‌ها ممکن نیست و هر بار مجبورید که این وسایل را هم کنار بزنید یا اینکه باید به کل قید این کار را بزنید و همواره پرده‌ها را بسته نگه دارید.

امکان زمان بندی برای باز و بسته کردن پرده برقی شید

با اتصال سیستم کنترل این پرده‌ها به سیستم‌های هوشمند منازل، می‌توان میزان باز و بسته بودن آن‌ها را از هر جایی کنترل کرد. همچنین میزان باز بودن پرده‌ها را در زمان‌های خاصی از روز می‌توان برنامه ریزی کرد؛ برای مثال قادر خواهید بود تا در ساعات اولیه‌ی روز پرده‌ها را با برنامه ریزی از قبل کنار بزنید و صبح با کنار رفتن پرده‌ها از نور صبحگاهی خورشید بهره‌مند شوید. ضمن اینکه توسط گوشی خود در هر زمان و مکانی امکان تغییر موقعیت آن‌ها را خواهید داشت.

امکان نصب سنسور حساس به نور

از طریق نصب سنسور حساس به نور می‌توان باز و بسته شدن پرده را خودکار کرد تا با تشخیص حد خاصی از نور پرده‌ها کنار زده یا جمع شوند.

کاهش مصرف انرژی

شاید در ابتدا این موضوع در ذهن شما ایجاد شود که دوباره یک وسیله‌ی برقی دیگر و متحمل شدن مصرف و هزینه های برق! اما در نظر بگیرید با باز و بسته شدن به موقع پرده‌ها عملا در بسیاری از زمان‌های روز از نور طبیعی خورشید بهره‌مند هستید و به این ترتیب نیازی به روشن کردن لامپ‌ها، نخواهید داشت.

استهلاک کمتر پرده ها

در حین باز و بسته کردن دستی پرده‌ها خب به کرّات شاهد خرابی زنجیرهای جمع‌کننده پرده‌ها بوده‌ایم و همچنین در صورت کشیدن مستقیم خود پرده هم پارچه‌ی آن حالت خود را به مرور از دست می‌دهد ولی خب باز و بسته شدن همگن از طریق موتور الکتریکی به شمایل پرده هیچ آسیبی نمی‌زند.

نمای مدرن و زیبا

همان‌طور که گفتیم به علت باز و بسته شدن بدون دخالت دست پرده ها شکل خود را حفظ می‌کنند و همچنین به علت نبود کرکره‌ها و زنجیرها و سایر متعلقات، پرده ها یکپارچه‌تر و زیبا‌تر به نظر می‌رسند.

یک نوع سیستم ضد سرقت ساده و کاربردی

همان‌گونه که پیش‌تر ذکر کردیم، این پرده‌ها قابل برنامه‌ریزی هستند تا در زمان عدم حضور خود در منزل، با جابجایی آن‌ها به شکلی حضور خود را تداعی کنید.

نکات مهم در هنگام خرید پرده برقی

نکات مهم در هنگام خرید پرده برقی

پرده‌های برقی از تجهیزات متفاوتی تشکیل می‌شوند و طبیعتاً این تجهیزات با ظرفیت‌ها و کیفیت‌ها و البته قابلیت‌های متفاوتی، در بازار یافت می‌شوند. بنابراین چنان‌چه قصد خرید و راه‌اندازی پرده‌های برقی را دارید، باید نکاتی را مدنظر قرار دهید تا پرده‌ی انتخاب شده، بهترین کارایی را برای شما داشته باشد. در این بخش به مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید پرده برقی در نظر داشته باشید، اشاره می‌کنیم:

قدرت مناسب موتور پرده برقی

قدرت موتور پرده برقی بایستی بر اساس ابعاد پرده و وزن آن انتخاب گردد؛ در غیر این‌صورت اگر توان موتور کمتر باشد که قدرت حرکت پرده را نخواهد داشت و برعکس اگر موتور خیلی قوی باشد هم علاوه بر صرف هزینه‌ی زیاد، سرعت حرکت پرده، بیشتر از حد معمول خواهد بود.

قابلیت‌های سیستم کنترل

داشتن ریموت کنترل و یا امکان نصب به سیستم خانه‌های هوشمند و … از جمله مواردی هستند که در هنگام خرید پرده‌ی برقی، باید در نظر گرفته شوند.

کیفیت مناسب ریل و تسمه

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، قدرت موتور الکتریکی از طریق تجهیزات مکانیکی‌ای چون رول در پرده‌های بالارو و ریل و تسمه در پرده‌های کناررو، به پرده منتقل شده و موجب حرکت آن می‌شود؛ بنابراین کیفیت مناسب این تجهیزات موجب حرکت روان‌تر پرده خواهد شد.

جمع‌بندی

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، همه روزه شاهد ظهور یک نوآوری جدید در وسایل عادی اطراف‌مان و اضافه شدن قابلیت‌های جدید به آن‌ها، هستیم. یکی از این موارد استفاده از پرده‌های برقی می‌باشد. به ‌طوری‌که با ایجاد پرده‌های برقی و به ویژه پرده‌های برقی هوشمند، سهولت در باز و بسته کردن پرده‌ها، ایجاد انتخاب‌های متفاوت جهت کنترل پرده‌ها در زمان‌های مختلف، کمک به روشنایی ساختمان، رشد گیاهان خانگی و حتی مدیریت مصرف انرژی به وجود آمده است.

چنان‌چه قصد تهیه و راه‌اندازی انواع پرده برقی را برای منزل یا محل کار خود داشتید، شرکت ارزان دُر با سال‌ها تجربه‌ی تخصصی در زمینه‌ی انواع درب‌های اتوماتیک و پرده‌های برقی، در این راه کنار شماست تا با بهترین روش و هزینه‌ی ممکن، شما را برای داشتن پرده‌های برقی مدرن و کارآمد، یاری دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
به بالای صفحه بردن
Call Now Buttonمشاوره رایگان