نمای کرتین وال چیست و انواع آن

نمای کرتین وال چیست و انواع آن

فهرست مطالب

نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر ساختمانی است؛ چراکه مثل لباسی برای ساختمان به‌حساب می‌آید و به آن زیبایی می‌بخشد. نمای ساختمان باتوجه‌به عوامل مختلفی مانند شرایط آب‌وهوایی یا نوع ساختمان می‌تواند طرح‌های متفاوتی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال نمای خانه مسکونی با یک اداره یا دانشگاه متفاوت است. همچنین نمای ساختمان از متریال و جنس‌های مختلفی تشکیل می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. یک نوع از این نما‌ها کرتین وال نامیده می‌شود و در ادامه درمورد نمای کرتین وال و انواع آن صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال نوعی نمای ساختمانی شیشه‌ای به‌حساب می‌آید که به ساختار خود ایستا معروف است. اما علت اینکه به این نما چنین لقبی داده‌اند این است که وزن شیشه‌ها توسط خود نما و شاسی‌کشی تعبیه شده تحمل می‌شود و هیچ باری را به ساختمان اصلی تحمیل نمی‌کند. نکته‌ دیگری که باید گفت این است که این نما تمام فشارهای ناشی از باد، طوفان، بارن و غیره را تحمل می‌کند بدون آنکه فشاری به ساختمان وارد شود. سبک بودن این نما از ویژگی‌های خوب آن به‌حساب می‌آید و علت اینکه از ساختمان اصلی جدا است، وجود پروفیل‌های عمودی و افقی آلومینیومی است که آن را جدا نگه می‌دارد. کراتین وال به زبان ما به معنی پرده است. در واقع این نما مانند یک پرده اما بسیار محکم روی ساختمان قرار گرفته است. نکته دیگری که باید گفت نام دیگر این نماست که لامل نامیده می‌شود.

داستان شکل‌گیری کرتین وال

در این متن از تاریخ شکل‌گیری این نمای زیبا صحبت می‌کنیم. ایده ساخت نمای کرتین وال زمانی در ذهن طراحان افتاد که در قرن نوزدهم استفاده از پنل‌های شیشه‌ای بزرگ در ساختمان رواج یافت. البته از اواسط دهه بیست میلادی با واردشدن آلومینیوم در صنعت ساختمان‌سازی استفاده از نمای کرتین وال رواج بیشتری پیدا کرد.

لامل در نمای کرتین وال چیست؟

لامل‌ها درواقع همان پروفیل‌های آلومینیومی هستند که شیشه‌های نمای کرتین وال داخل‌ آن‌ها قرار می‌گیرند. این لامل‌ها که به‌نوعی جایگاه قرار‌گیری شیشه‌ها هستند به دو نوع افقی و عمودی ارائه می‌شوند. نوع افقی آن‌ها ترنسم و نوع عمودی‌شان مولیون نامیده می‌شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که طول لامل‌های افقی یا همان ترنسم از لامل‌های عمودی یا مولیون کوچک‌تر است اما هر دو دارای عرض‌های یکسانی هستند. علت کوچک بودن عرض ترنسم این است که بیشتر بار وزن این نما توسط مولیون تحمل می‌شود. اما این امکان دارد که طراح باتوجه‌به زیبایی ساختمان بخواهد عرض‌های هر دو را یکسان در نظر بگیرد.

لامل‌ها بر اساس موارد مختلفی مانند برند، جنس و کشور سازنده، انواع مختلفی دارند. این لامل‌ها در کشور‌های مختلفی ساخته می‌شود اما معروف‌ترین کشور در این زمینه کشور آلمان است. لامل‌ها بر اساس جنسشان به سه دسته آلومینیومی، چوبی و فولادی تقسیم‌بندی می‌شوند.

نمای کرتین وال چه مزیت‌هایی دارد؟

  • چون نمای کراتین وال بسیار محکم ساخته شده در برابر زلزله مقاوم است.
  • تحمل نکردن هیچ بار اضافه‌ای توسط ساختمان اصلی
  • اگر این نما درست و اساسی طراحی شده باشد، می‌تواند از واردشدن فشار باد به ساختمان اصلی جلوگیری کند.
  • این نما کاملاً در برابر حرارت، رطوبت و صدا عایق است.
  • چشم‌نواز و به‌روز است.
  • سرعت نصب آن بالا است.
  • نسبت به سایر نماها ارزان‌تر تمام می‌شود.
  • نسبت به سایر نما‌ها سبک‌تر است.

نمای کرتین وال چند نوع دارد؟

انواع مختلفی از نمای کراتین وال وجود دارد که در متن زیر به آن‌ها می‌پردازیم.

نمای کرتین وال فریم لس

این مدل از نمای کرتین وال همان‌طور که از نامش نیز مشخص است، درپوش ندارد. یعنی در نمای خارجی ساختمان از درپوش استفاده نشده است و به‌جای درپوش از چسب استراکچرال برای ثابت کردن شیشه در فضای لامل‌ها استفاده می‌شود. وقتی لامل‌ها مدول‌بندی شدند، شیشه‌ها را در ساختارهای آلومینیومی قرار می‌دهند و در بین لامل‌ها تثبیتشان می‌کنند.

نمای کرتین وال فیس کپ

در این مدل از نمای کرتین وال بعد از آنکه لامل‌های افقی و عمودی نصب شدند، شیشه‌ها بین ‌آن‌ها قرار می‌گیرند. سپس شیشه‌ها با استفاده از یک درپوش به لامل‌ها متصل می‌شوند. این درپوش‌ها از رنگ و شکل‌‌های متنوعی تشکیل شده‌اند.

نمای سمی فریم لس

این مدل از نمای کرتین وال ترکیبی از دو نمای قبلی است که ظاهر جالبی به ساختمان می‌دهد. در این مدل یک سری از شیشه‌ها چه افقی و چه عمودی با درپوش تثبیت می‌شوند و سری دیگر توسط چسب استراکچرال یا لاستیک‌های مخصوص نصب می‌شوند.

روش یوچنل

می‌توان گفت این مدل از نمای کرتین وال زیرمجموعه‌ای از مدل فریم لس به‌حساب می‌آید. در این مدل برای دور شیشه از کلاف آلومینیومی استفاده نمی‌شود بلکه از اسپیسر مخصوص شیشه استفاده می‌شود. در این روش شیشه‌ها داخل اسپیسر‌ها قرار می‌گیرند و با استفاده از چسب استراکچرال به آن‌ها متصل می‌شوند. این روش از مدل فریم لس ارزان‌تر می‌شود.

نمای کرتین وال با سایر نماها چه تفاوتی دارد؟

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم نمای کرتین وال به‌گونه‌ای طراحی شده است که وزنش را ساختمان اصلی تحمل نکند و این وزن روی لامل‌ها و یا شاسی کش‌ها بیفتد؛ درنتیجه بدنه ساختمان هیچ بار اضافی تحمل نمی‌کند. به‌علاوه فشار حاصل از طوفان، باد و باران توسط لامل‌ها کنترل می‌شود. درواقع باید گفت نمای کرتین وال یک نمای کاملاً جدا از ساختمان اصلی است. اما نماهای دیگر این‌گونه نیستند. آن‌ها بر روی خود ساختمان اصلی سوار می‌شوند و به همین دلیل ساختمان باید وزن نما را نیز تحمل کند.

نمای کرتین وال چه مشخصاتی دارد؟

نمای کرتین وال بر اساس شرایط اجرایشان بر روی ساختمان به انواع زیر تقسیم می‌شود.

قاب

در ادامه به انواع قالب‌ها می‌پردازیم.

قالب 60 میلی‌متری

پهنای این لامل‌ها 60 میلی‌متر با عمقی متفاوت است. عمق لامل به عوامل مختلفی مانند: فشار باد و ارتفاع سازه بستگی دارد. این مدل از قالب برای نماهای چندضلعی, مسطح و سقف‌های تک جداره، دوجداره و غیره کاربرد دارد.

قالب 50 میلی‌متری

این مدل شبیه مدل قبلی است فقط با این تفاوت که پهنای 50 میلی‌متر دارد.

قالب فریملس 60 میلی‌متر

تفاوت این مدل از مدل‌های قبلی این است که در این قاب از چهارچوب استفاده نشده است بلکه با یک چسب مخصوص به نام استراکچرال متصل می‌شود.

قالب فریملس 50 میلی‌متری

این مدل هم دقیقاً مانند مدل قبلی اتصال پیدا می‌کند و فقط پهنای 50 میلی‌متر دارد.

قالب فریملس 60-50 میلی‌متری

این مدل شبیه مدل فریملس 50 میلی‌متری است و فقط تفاوتشان در این است که در نصب شیشه از قالب آلومینیومی استفاده نمی‌شود بلکه از لامل‌های عمودی، افقی و یراق‌آلات استفاده می‌شود.

سیستم semi unitized

در این سیستم لامل‌های عمودی جزئی هستند و قالب‌ها بدون شیشه به محل نصب آورده می‌شوند, درنتیجه حمل آن‌ها راحت‌تر صورت می‌گیرد. ابعاد این لامل‌ها 170 در 180 سانتی‌متر است و در مقابل ارتعاشات و زلزله مقاوم هستند.

سیستم unitized

در این سیستم لامل‌ها از همان زمان انجام پروژه در محل نصب می‌شوند و شیشه‌ها نیز به‌صورت بسته‌بندی به محل نصب آورده می‌شود. در این سیستم نیاز به داربست نیست.

کرتین وال؛ نمایی زیبا و کاربردی

در این متن در مورد نمای کراتین وال صحبت کردیم و گفتیم این نما هیچ وزن اضافه‌ای را به ساختمان اصلی وارد نمی‌کند که این موضوع یکی‌ از مزیت‌های این نما به‌حساب می‌آید. به‌علاوه انواع نمای کرتین وال را بررسی کردیم و از تفاوت این نما با نما‌های دیگر گفتیم. اگر شما به دنبال یک شرکت مناسب برای سفارش نمای کرتین وال هستید باید بگوییم شرکت ما یعنی ارزان دُر بهترین خود در این زمینه است و باکیفیت‌ترین نماهای کرتین وال را ارائه می‌دهد. در صورت داشتن هرگونه سؤالی، مشاوران ما در خدمت شما عزیزان هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
به بالای صفحه بردن
Call Now Buttonمشاوره رایگان