چرا پرده برقی بهتر از پرده معمولی است؟

چرا پرده برقی بهتر از پرده معمولی است؟

فهرست مطالب

سال‌هاست که از پرده برای تنظیم نور ورودی به منزل و جهت حفظ حریم شخصی و جلوگیری از دید فضای درون منزل، استفاده می‌شود. اما طی سالیان اخیر پرده‌ها به یکی از کالاهای اصلی دکوراسیون منازل و حتی دفاتر و ادارت تبدیل شده‌اند و هر ساله شاهد ظهور مدل‌های جدید در پرده‌ها هستیم.

پرده‌های برقی نیز یکی از این مدل‌های مدرن پرده‌هاست که تفاوت آن با پرده‌های عادی نه در ظاهر، بلکه در نوع و مکانیزم جابه‌جایی پرده‌ها است. همان‌طور که از اسم پرده برقی مشخص است، جابه‌جایی این نوع پرده‌ها از طریق موتور الکتریکی صورت می‌پذیرد و به این ترتیب تنها با فشردن دکمه‌ی ریموت می‌توان به باز و بسته کردن و تنظیم کردن میزان باز بودن آن، پرداخت. دقت کنید که این نوع پرده‌ها ظاهر به‌خصوصی ندارند و تنها مکانیزم و نحوه‌ی حرکت‌شان با پرده‌های عادی متفاوت است، در واقع با تجهیز کردن پرده‌ی عادی‌تان به موتور الکتریکی و تجهیزات مکانیکی لازم، قادر خواهید بود تا همان پارچه و پرده را تبدیل به پرده برقی کنید.

اما طی این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که پرده‌های برقی چه مزیتی دارند و چرا باید از این نوع پرده‌ها استفاده کنیم؛ بنابراین برای شناخت هرچه بیشتر پرده‌های برقی، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مکانیزم جابه‌جایی پرده برقی چگونه است؟

همان گونه که از نام پرده‌ برقی پیداست، نسل مدرن پرده‌ها می‌باشند که باز و بسته شدن‌شان به جای دست توسط موتور الکتریکی و تجهیزات مکانیکی صورت می‌پذیرد. پرده‌های برقی دارای دو نوع کلی پرده‌های برقی بالارو (شید) و پرده‌های برقی کناررو، می‌باشند و همان‌طور که مشخص است، پرده‌های بالارو به شکل عمودی حول یک محور رول شده و باز و بسته می‌شوند و پرده‌های کناررو نیز دقیقا به‌مانند پرده‌هایی که در همه‌ی منازل دیده‌ایم، به‌صورت افقی جابه‌جا می‌شوند.

تجهیزات تشکیل دهنده‌ی پرده برقی

تجهیزات تشکیل دهنده‌ی پرده برقی

برای حرکت اتوماتیک پرده‌های برقی به تجهیزات برقی و مکانیکی مختلفی نیاز است تا در درجه‌ی اول شرایط جابه‌جایی پرده فراهم شود و در درجه‌ی دوم نیز توسط مدار فرمان و تجهیزات کنترلی، بتوان حرکت آن را کنترل کرد. به‌طور خلاصه یک پرده برقی از تجهیزات زیر تشکیل می‌شود:

  • موتور الکتریکی (برای تامین انرژی لازم برای جابه‌جایی پرده)
  • تجهیزات مکانیکی مورد نیاز جهت انتقال قدرت ( مواردی مثل ریل یا رول مناسب، تسمه درون ریل، گیره‌ی غلطکی که از آن برای اتصال پرده به تسمه استفاده می‌شود و هنگر که وظیفه‌ی آن منتقل کردن نیروی موتور به تسمه‌هاست)
  • مدار فرمان (برای انتقال فرمان‌ها به موتور و کنترل پرده از طریق ریموت یا به‌صورت هوشمند)
  • ریموت کنترل (جهت کنترل پرده، از راه دور)

استفاده از پرده‌های برقی نسبت به مدل‌های ساده چه مزایایی دارد؟

تا به اینجای مقاله در مورد نحوه‌ی کارکرد پرده‌های برقی و تجهیزات آن، صحبت کردیم؛ و همان‌طورکه می‌دانید به‌کارگیری این تجهیزات طبیعتا هزینه‌ی بیشتری را در قیاس با انواع پرده‌های معمولی در پی خواهد داشت؛ بنابراین این سوال مطرح می‌شود که آیا پرده برقی ارزش این هزینه را دارد یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال، مزیت‌ها و برتری‌های این نوع پرده‌ها را مرور می‌کنیم تا شما بر حسب نیاز خود در این مورد تصمیم گیری کنید.

سهولت در  استفاده

تغییرات شدت نور خورشید در طول روز و وضعیت متفاوت آن در روزهای مختلف، و البته میزان نیاز به نور در اوقات مختلف، ایجاب می‌کند که هر روزه چندین مرتبه پرده‌ها را جابه‌جا نمایید؛ طبیعتا انجام این کار از طریق ریموت کنترل و در حالی‌که به انجام کارهای خود مشغول هستید، بسیار راحت‌تر از این است که این کار را به صورت دستی انجام دهید. ضمن اینکه گاهاً به‌خاطر محل نصب پرده‌ها در پشت وسایل مختلف، دسترسی ساده به آن‌ها ممکن نیست و هر بار مجبورید که این وسایل را هم کنار بزنید یا اینکه باید به کل قید این کار را بزنید و همواره پرده‌ها را بسته نگه دارید.

امکان زمان بندی برای باز و بسته کردن پرده برقی شید

با اتصال سیستم کنترل این پرده‌ها به سیستم‌های هوشمند منازل، می‌توان میزان باز و بسته بودن آن‌ها را از هر جایی کنترل کرد. همچنین میزان باز بودن پرده‌ها را در زمان‌های خاصی از روز می‌توان برنامه ریزی کرد؛ برای مثال قادر خواهید بود تا در ساعات اولیه‌ی روز پرده‌ها را با برنامه ریزی از قبل کنار بزنید و صبح با کنار رفتن پرده‌ها از نور صبحگاهی خورشید بهره‌مند شوید. ضمن اینکه توسط گوشی خود در هر زمان و مکانی امکان تغییر موقعیت آن‌ها را خواهید داشت.

امکان نصب سنسور حساس به نور

از طریق نصب سنسور حساس به نور می‌توان باز و بسته شدن پرده را خودکار کرد تا با تشخیص حد خاصی از نور پرده‌ها کنار زده یا جمع شوند.

کاهش مصرف انرژی

شاید در ابتدا این موضوع در ذهن شما ایجاد شود که دوباره یک وسیله‌ی برقی دیگر و متحمل شدن مصرف و هزینه های برق! اما در نظر بگیرید با باز و بسته شدن به موقع پرده‌ها عملا در بسیاری از زمان‌های روز از نور طبیعی خورشید بهره‌مند هستید و به این ترتیب نیازی به روشن کردن لامپ‌ها، نخواهید داشت.

استهلاک کمتر پرده ها

در حین باز و بسته کردن دستی پرده‌ها خب به کرّات شاهد خرابی زنجیرهای جمع‌کننده پرده‌ها بوده‌ایم و همچنین در صورت کشیدن مستقیم خود پرده هم پارچه‌ی آن حالت خود را به مرور از دست می‌دهد ولی خب باز و بسته شدن همگن از طریق موتور الکتریکی به شمایل پرده هیچ آسیبی نمی‌زند.

نمای مدرن و زیبا

همان‌طور که گفتیم به علت باز و بسته شدن بدون دخالت دست پرده ها شکل خود را حفظ می‌کنند و همچنین به علت نبود کرکره‌ها و زنجیرها و سایر متعلقات، پرده ها یکپارچه‌تر و زیبا‌تر به نظر می‌رسند.

یک نوع سیستم ضد سرقت ساده و کاربردی

همان‌گونه که پیش‌تر ذکر کردیم، این پرده‌ها قابل برنامه‌ریزی هستند تا در زمان عدم حضور خود در منزل، با جابجایی آن‌ها به شکلی حضور خود را تداعی کنید.

بنابراین اگر موارد ذکر شده برای شما کاربردی و حائز اهمیت هستند، توصیه می‌کنیم حتما از این نوع پرده‌ها برای منزل یا محل کارتان استفاده کنید.

موارد استفاده پرده برقی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، پرده‌های برقی در ظاهر هیچ تفاوتی با پرده‌های معمولی ندارند؛ بنابراین محدودیتی برای استفاده از پرده‌های برقی در مکان‌های گوناگون وجود ندارد و هر جایی‌که پرده‌های عادی نصب می‌شوند، می‌توان از این پرده‌ها نیز بهره برد. اما به‌کارگیری این تکنولوژی در برخی از مکان‌ها تا حدودی رایج شده و بسیار چشمگیر و کاربردی می‌باشد.

  • ویترین فروشگاه‌ها
  • در پارتیشن میان بخش‌های مختلف یک شرکت
  • جهت نمایش پروژکتور در کلاس‌ها و سینماها
  • بسیار کاربردی برای پرده‌هایی که ابعاد خیلی بزرگی دارند
  • استفاده در منازل، هتل‌ها، رستوران‌ها و بیمارستان‌ها

جمع‌بندی

در جهان فعلی همه روزه شاهد ظهور خلق ابزارها و کالاهای جدید و یا نوآوری‌های نوین در وسایل عادی اطراف‌مان و اضافه شدن قابلیت‌های جدید به آن‌ها، هستیم که زندگی را برای‌مان ساده‌تر و لذت‌بخش تر می‌کنند. یکی از این موارد، پرده‌های برقی می‌باشند. به ‌طوری‌که با ایجاد پرده‌های برقی و به ویژه پرده‌های برقی هوشمند، سهولت در باز و بسته کردن پرده‌ها، ایجاد انتخاب‌های متفاوت جهت کنترل پرده‌ها در زمان‌های مختلف، کمک به روشنایی ساختمان، رشد گیاهان خانگی و حتی مدیریت مصرف انرژی به وجود آمده است.

چنان‌چه قصد تهیه و راه‌اندازی انواع پرده برقی را برای منزل یا محل کار خود داشتید، شرکت ارزان دُر با سال‌ها تجربه‌ی تخصصی در زمینه‌ی انواع درب‌های اتوماتیک و پرده‌های برقی، در این راه کنار شماست تا با بهترین روش و هزینه‌ی ممکن، شما را برای داشتن پرده‌های برقی مدرن و کارآمد، یاری دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
به بالای صفحه بردن
Call Now Buttonمشاوره رایگان